Ułatwienia dostępu

Skip to main content
FOTOGRAF

FOTOGRAF

DRUKARZ OFFSETOWY

DRUKARZ OFFSETOWY

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

OPERATOR PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

 TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK FOTOGRAFII I MULTIMEDIÓW

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK GRAFIKI I POLIGRAFII CYFROWEJ

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

TECHNIK PROCESÓW INTROLIGATORSKICH

TECHNIK REKLAMY

TECHNIK REKLAMY

Majowe rocznice historyczne

19 lat temu 1 maja  Polska wstąpiła  do Unii Europejskiej. 1 maja przypada również Święto Pracy. Obchodzone jest ono od 1890 r. dla upamiętnienia wydarzeń związanych z protestami robotniczymi w Stanach Zjednoczonych w obronie godnych warunków zatrudnienia. Z kolei w Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym w 1950 r. i stanowiło dla ówczesnych władz komunistycznych ważny element propagandowy.

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – jedno z najmłodszych świąt państwowych, obchodzone 2 maja, wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli i tradycji patriotycznych. Wspólnie oddajemy szacunek barwom narodowym, a tym samym pokoleniom Polaków, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę.

Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia ważne w historii Polski wydarzenia. 232 lata temu Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie 3 maja 1791 roku przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Postanowienia Konstytucji i jej przesłanie urosły do rangi symbolu narodowego.

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja.

18 maja przypada  79. rocznica bitwy pod Monte Cassino. Dokładnie 18 maja 1944 roku oddziały                           2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa stoczyli jedną z najbardziej decydujących bitew, która miała rozstrzygnąć o losach II wojny światowej. Zwycięstwo polskich żołnierzy przyczyniło się do przełamania niemieckiej linii obrony i otwarcia wojskom sojuszniczym drogi do wyzwolenia Rzymu.

Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza

os. Tysiąclecia 38, 31-610 Kraków

tel. 12-648-49-03
fax 12-649-91-55 w. 11

e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAPKA – Tu jesteśmy

FB